Pierwsze spotkanie z REST API

Jestem już po pierwszym spotkaniu z REST API! Na początku było ciężko to wszystko ogarnąć, ale z każdą godziną siedzenia nad projektem, zaczęło się wszystko układać w jedną całość.

Aplikacja JS z REST API to bardzo częsty element w portfolio każdego programisty. Również postanowiłem tak zrobić, gdyż zawsze mnie ciekawiło, jak to jest możliwe, że w naszej aplikacji możemy korzystać ze źródeł innej strony. Wraz z ciekawością przyszedł również strach, który mówił z tyłu głowy, że nie ma szans, żebym to ogarnął. Do tej pory bawiłem się pętlami, if’ami, sliderami i innymi duperelami, a tutaj przyszła pora na stworzenie appki za pomocą REST API. Było sporo zwątpień, ale na całe szczęście jakoś to wygląda, a zwłaszcza – działa!

Wykonaną aplikację można znaleźć na podstronie „Portfolio”. Jest to prosta aplikacja nazwana „Wyszukiwarka krajów”, która pokazuje najważniejsze informacje o danym państwie, które wybierzemy z listy wszystkich krajów. Appka pobiera te informacje z REST Countries.

Na jakie trudności natrafiłem? W pierwszej kolejności musiałem nauczyć się, w jaki sposób aplikacja JS może pobierać dane z innego źródła. Niezbędne do tego były tutoriale. Po ogarnięciu tego przyszła pora na wyświetlanie tych danych użytkownikowi. Oczywiście wrzucenie danych do DOM nie stanowiło problemu, lecz problemem był sposób wyświetlenia tych danych. Nie obyło się bez używania funkcji map().

Piszę ten artykuł kilka dni po napisaniu aplikacji i wrzuceniu jej na GitHub. Euforia jednak nie mija i w przyszłości na pewno będę chciał zbudować coś bardziej zaawansowanego. Łączenie z API jest na pewno bardziej życiowe niż pisanie kalkulatorów czy to-do list, choć myślę, że wiedza na temat pisania tych projektów z całą pewnością nie pójdzie w las.

Dla zaawansowanych programistów moja aplikacja jest banalna i do wykonania w 5 minut. Ja spędziłem nad nią kilka godzin, ale wiem, że było warto i zamierzony efekt udało się osiągnąć. 🙂

See you!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

eleven − 9 =