Główna wada nauki Bootstrapa

Bootstrap – idealny framework dla leniuchów. Tak mogę go dziś opisać. Jednak kiedy zaczynałem swoją przygodę z front-endem uważałem, że jest on wręcz idealny. Po co znać czystego CSS-a skoro dzięki Bootstrapowi, możemy to samo osiągnąć w 2 minuty? I to był właśnie błąd!

Dlaczego uważam to za błąd? Załóżmy, że szkoliłbym się tylko z Bootstrapa, a po przyjściu do pierwszej pracy, kazano by mi zrobić stronę za pomocą czystego CSS-a. Co wtedy bym zrobił? Szukałbym nawet podstawowych informacji w Internecie, więc strona, która powinna mi zając tydzień, zajęłaby miesiąc. Nauka czystego CSS-a po przejściach z Bootstrapem moim zdaniem nie jest łatwa. Wiem po sobie…

Bootstrap sam w sobie jest naprawdę świetnym narzędziem do pracy. W szybkim tempie można stworzyć własną stronę internetową. Kod jest czysty i ogólnie „Francja-elegancja”. Moim zdaniem główną wadą tego frameworka jest samo podejście jego nauki. Oczywiście warto go znać, ale zdecydowanie po kilkudziesięciu lub nawet kilkuset godzinach spędzonych w czystym CSS-ie, bo co z tego, że nasze strony będą wyglądały ładnie, skoro nie będziemy wiedzieli, jak to działa „pod maską”. A to właśnie na tym polega całe piękno front-endu. Najpierw należy zrozumieć, jak coś działa, potem martwić się jak to będzie wyglądało.

Teraz trochę się wymądrzam, ale jestem po prostu sfrustrowany tym, że kiedyś myślałem dokładnie na odwrót. Zależało mi na czasie, co tak naprawdę doprowadziło do tego, że dalej nie kontynuowałem swojej przygody z front-endem. Teraz mógłbym być już na poziomie Regulara lub nawet Seniora… W życiu nie warto iść na skróty, naprawdę!

Jeżeli kiedykolwiek powyższe wypociny przeczyta osoba początkująca, to pamiętaj, że na samym początku najważniejsza jest nauka HTML, CSS i JS. Potem można zacząć bawić się Bootstrapem, Foundation, jQuery, Angular, React itd. Wiem, że szeroki wybór technologii kusi, ale naprawdę nie warto iść drogą, którą ja podążałem przez naprawdę długi czas.

Udanego dnia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

3 × one =