Input vs. output

W swoim życiu do programowania podchodziłem dwukrotnie. Za pierwszym razem nie powiodło się, ale dochodzę do wniosku, dlaczego tak było. Chęci były, materiały były, czas był. Zabrakło tylko jednej rzeczy, o której wspomnę poniżej.

Zauważyłem, że nauka programowania to input i output. Input, czyli pozyskiwanie wiedzy z kursów, książek itp., a output to pisanie własnych projektów, przez to nasza wiedza i doświadczenie powiększają się. Teraz o tym wiem, niestety kiedyś tak nie było.

W 2013, kiedy pierwszy raz podchodziłem do programowania, byłem zafascynowany tym, że można tworzyć coś z niczego. Kupowałem mnóstwo kursów i wszystko generalnie było super. Mimo upływających miesięcy, każdego dnia „uczyłem się” czegoś nowego i myślałem, że to jest naprawdę spoko. Problem pojawił się w momencie, w którym wyłączyłem kursy i miałem pisać coś swojego. Był to początek końca. Nie pamiętałem praktycznie nic ze wszystkich tutoriali, które przerobiłem. Poczułem się tak, jakby ktoś wyciągnął mi wtyczkę i cała wiedza poszła… „w świat”. Wtedy spostrzegłem się, że po prawie 9 miesiącach nauki nie napisałem żadnego samodzielnego projektu. To było istne samobójstwo. Poddałem się…

Teraz jest inaczej! Od samego początku staram się równoważyć input i output, przez co czuję duże postępy. Dla przykładu: programuję na poważnie niecały miesiąc, a już jestem w trakcie pisania drugiego projektu strony internetowej oraz mam już na koncie jedną aplikację stworzoną w czystym JS. Nie są to jakieś piękne twory, ale po miesiącu nauki zrobiłem więcej, niż wtedy po 9 miesiącach.

Jak będzie później? Nie jestem w stanie przewidzieć przyszłości. Mam jednak szczerą nadzieję, że dzięki ciężkiej pracy, w końcu uda mi się osiągnąć moje zawodowe cele.

Tym samym zbliżam się do końca pierwszego miesiąca nauki programowania. Tak jak przewidywałem, pochłonęło mnie to bez reszty. I dobrze! Prawdziwy programista to pasjonat, a nie zwykły „klepacz kodu”, który będzie pracował 8 h dziennie i ani minuty dłużej.

Mam szczerą nadzieję, że w następnym miesiącu będę tworzył większe i lepsze projekty. Do następnego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

13 + 3 =